RSS-linkki
Kokousasiat:https://lumijoki.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30
Kunnanhallitus
Esityslista 03.11.2026/Asianro 240
Vuoden 2027 kiinteistöveroprosenttien määrääminen - esitys valtuustolle
Kunnanhallitus 03.11.2026
293/00.02.01/2026
Kiinteistöverolain (654/1992) 11 §:n mukaan kiinteistövero on kiinteistöveroprosentin mukainen osuus kiinteistön arvosta. Valtuusto määrää kunnan kiinteistöveroprosenttien suuruuden vuosittain etukäteen samalla, kun varainhoitovuoden tuloveroprosentti vahvistetaan valtuustossa.
Kiinteistöveroprosentit määrätään prosentin sadasosan tarkkuudella. Kunnan tulee ilmoittaa kiinteistöveroprosentit Verohallinnolle viimeistään verovuotta edeltävän vuoden marraskuun 17. päivänä.
Vuodelle 2024 maapohjan yleinen kiinteistöveroprosentti eriytettiin yleisestä rakennusten kiinteistöveroprosentista. Maapohjan yleisen kiinteistöveroprosentin alaraja on vähintään 1,30 ja yläraja 2,00 prosenttia.
Kiinteistövero koskee sekä maata että rakennuksia. Maa- ja metsätalousmaa sekä vesialueet eivät kuulu kiinteistöveron piiriin, maatilojen rakennukset sen sijaan kuuluvat.
Kiinteistöveron tuotto Lumijoella koostuu suurimmalta osin vakituisten asuntojen verokertymästä. Vuoden 2026 veroennuste kiinteistöverokertymälle on voimassa olevilla prosenteilla 344 000 euroa ja vuodelle 2027 nykyisellä kiinteistöveroprosentilla 348 000 euroa.
Kiinteistöverolain mukaiset rajat vuonna 2026:
Kiinteistövero | Vaihteluväli 2026 | Lumijoki 2026 |
Maapohjan kiinteistöveroprosentti | 1,30 % - 2,00 % | 1,30 % |
Yleinen kiinteistöveroprosentti | 0,93 % - 2,00 % | 0,95 % |
Vakituiset asunnot | 0,41 % - 1,00 % | 0,50 % |
Muut asuinrakennukset kuin vakituiset | 0,93 % - 2,00 %
| 1,15 % |
Rakentamattomat rakennuspaikat | 2.00 % - 6,00 % | 6,00 % |
Yleishyödylliset yhteisöt | 0,00 % - 2,00 % | 0,00 %
|
Eräiden laitosten veroprosentti | 0,00 % - 3,10% | 3,00 % |
Vertailutietoa veroprosenteista vuonna 2026:
Kiinteistövero | Lumijoki 2026 | Liminka 2026 | Tyrnävä 2026 | Kempele 2026 |
Maapohjan kiinteistöveroprosentti | 1,30 % | 1,30 % | 1,30 % | 1,30 % |
Yleinen kiinteistöveroprosentti | 0,95 % | 1,10 % | 1,12 % | 1,10 % |
Vakituiset asunnot | 0,50 % | 0,50 % | 0,54 % | 0,50 % |
Muut asuinrakennukset kuin vakituiset | 1,15 % | 1,10 % | 1,12 % | 1,10 % |
Rakentamattomat rakennuspaikat | 6,00 % | 3,00 % | 4,00 % | 3,0 % |
Yleishyödylliset yhteisöt | 0,00 % | 0,00 % | 0,00 % | 0,0 % |
Eräiden laitosten veroprosentti | 3,00 % | 3,10 % | 3,10 % | 1.10 % |
Valmistelija Kunnanjohtaja Siltala Heidi
Esittelijä Kunnanjohtaja Siltala Heidi
Päätösehdotus
Kunnanhallitus päättää esittää valtuustolle, että Lumijoen kunnan kiinteistöveroprosenteiksi vuodelle 2027 määrätään:
Maapohjan veroprosentti | 1,30 % |
Yleinen kiinteistöveroprosentti | 0,95 % |
Vakituiset asunnot | 0,50 % |
Muut kuin vak. asunnot | 1,15 % |
Rakentamaton rakennuspaikka | 6,00 % |
Yleishyödylliset yhteisöt | 0,00 % |
Eräiden laitosten veroprosentti | 3,00 % |
Päätös